Nasi przyjaciele

płatności online

Newsletter


Aktualności

Wstecz
dodane przez: Administrator
18-12-2015

Olkuskie Święto Wolontariatu, VIII edycja Targów Wolontariatu za nami!

3 grudnia, na dwa dni przed obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, w Sali Widowiskowej olkuskiego MOK odbyły się VIII Targi Wolontariatu. Organizatorem tego niezwykłego wydarzenia, realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, było olkuskie Stowarzyszenie Dobroczynne "Res Sacra Miser". Tegorocznym współorganizatorem Targów odpowiedzialnym m.in. za przygotowanie programu artystycznego było II LO im. Ziemi Olkuskiej w Olkuszu.

Targi Wolontariatu, jak podkreśla koordynator projektu Dorota Mosurek, to przedsięwzięcie nie należące do łatwych. - Efekt końcowy rekompensuje wszystkie trudy. Młodzież jest cudowna, pełna dobrej energii, pomysłów, naprawdę zaangażowana. Dają z siebie wszystko i to widać na scenie. Są po prostu autentyczni i to oddaje prawdę idei wolontariatu - opowiada koordynator. Zarówno witająca przybyłych na Targi gości prezes stowarzyszenia Maria Jędrysik, jak i dyrektor II LO Iwona Sroka, a także koordynator Centrum Wolontariatu Janina Lenarczyk oraz wiceburmistrz ds. społecznych Bożena Krok zgodnie podkreślały wagę idei wolontariatu, która w świecie współczesnym, skoncentrowanym wyłącznie na sobie, z drugiego człowieka czyni wartość najwyższą. -Dla mnie wolontariusz to osoba wrażliwa, bezinteresowna, kreatywna. Wolontariat zatacza coraz szersze kręgi. Wystarczy mały impuls, który może przynieść wielkie zmiany - mówiła dyrektor II LO. Rzeczywiście mały impuls wystarcza, by dokonywać wielkich rzeczy. Wolontariusze skupieni wokół Szkolnych Klubów Wolontariatu dobrze o tym wiedzą. Aukcje, koncerty charytatywne, zbiórki żywności, udział w Szlachetnej Paczce, pomoc w nauce młodszym kolegom, warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków, promocja idei wolontariatu to tylko wycinek z działań, jakie podejmują wolontariusze. Młodzi ludzie nie boją się żadnych wyzwań. Praca z dziećmi, osobami starszymi czy niepełnosprawnymi to - jak sami przyznają - lekcja tolerancji, cierpliwości, nierzadko pokory, lekcja, której nie sposób zapomnieć, bo zmienia życie zarówno samych wolontariuszy jak i tych, którym udaje się pomóc. Tegoroczna oprawa artystyczna Targów przygotowana przez uczniów i nauczycieli II LO w Olkuszu umożliwiła nam magiczną podróż do Tajemniczego Ogrodu. Podróż tę poprzedziła projekcja filmu dokumentującego działania zarówno Stowarzyszenia Dobroczynnego "Res Sacra Miser", jak też innych olkuskich organizacji pozarządowych. W Tajemniczym Ogrodzie dojrzewają ludzie i wartości, budzą się wielkie idee, które nadają sens życiu i pracy, niczym echo rytm serca powtarza: "Życie jest wyzwaniem - zmierz się z nim! Życie jest cenne - zatroszcz się o nie! Życie jest tajemnicą - odkryj ją! Życie jest smutkiem - pokonaj go! Życie jest walką - podejmij ją! Życie jest szczęściem - pomóż mu!"  Pamiętaj jeszcze tylko, by w zgiełku i hałasie, usłyszeć wołanie tych, co proszą o pomoc - głos, który niczym niewidzialna dłoń poprowadzi cię ku własnemu przeznaczeniu. Pamiętaj, Ty też możesz być częścią Tajemniczego Ogrodu!
Uroczysta gala Targów Wolontariatu to także okazja do uhonorowania osób propagujących na co dzień wolontariat i pracujących bezinteresownie dla dobra innych. Zwycięzcami konkursu Wolontariusz Roku, organizowanego w ramach projektu "Potrzebujesz mnie więc jestem" zostali: w kategorii: "najlepszy wolontariusz w mojej organizacji" Danuta Marszałek - członek Stowarzyszenia na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej Wszyscy dla Wszystkich, aktywnie działająca na rzecz dialogu międzypokoleniowego seniorów i młodzieży, edukacji i aktywności osób starszych oraz propagowania twórczej myśli. W kategorii "najlepszy wolontariusz - uczeń" zwycięstwo przypadło w udziale Klaudii Kurek - uczennicy IV klasy Technikum w Zespole nr 3, która od początku swojej edukacji w sposób ponadprzeciętny angażowała się w działania społeczne. Otwarta, pracowita, empatyczna - "zaraża" uśmiechem. Prowadzi działalność charytatywną na rzecz społeczności lokalnej. Tytuł "najlepszego wolontariusza - propagatora idei wolontariatu" wśród pedagogów otrzymała Urszula Jurczyk - nauczyciel w Zespole Szkół nr 3. Pracowita, aktywna, zaangażowana w działalność edukacyjną, wychowawczą, kulturalną i społeczną w środowisku szkolnym jak i poza nim, bardzo aktywnie propagująca ideę wolontariatu wśród uczniów. W 2010r. wspólnie z Wiesławą Sygułą założyły "Klub Ośmiu" - Młodzieżowy Wolontariat" działający w ramach Fundacji "Świat na Tak".  Choć twarde reguły w każdej z kategorii mogły wyłonić tylko jednego zwycięzcę, tego dnia w Sali Widowiskowej MOK w Olkuszu zwycięzców było wielu! Wolontariat to wielobarwność form działania, ludzkiej pasji, by czynić własne życie służbą człowiekowi i dla człowieka. Każdy, kto pozwala tej pasji wypełnić własne serce, jest Zwycięzcą!

Po zakończeniu uroczystej gali na wolontariuszy czekał słodki poczęstunek oraz upominki.

Ostatnim akcentem olkuskiego Święta Wolontariatu była projekcja filmu "Papierowe miasta".

Do zobaczenia za rok!     

logo

 

targi

 

Targi2

 

Targi3


KRS
0000171499

NASI PODOPIECZNI

Michałek Kaliś-pomóżmy w walce o zdrowie

Michałek Kaliś-pomóżmy w walce o zdrowie

Czytaj więcej

NAJNOWSZE