Nasi przyjaciele

płatności online

Newsletter


Aktualności

Wstecz
dodane przez: Administrator
06-01-2015

Olkuskie Święto Wolontariatu

4 grudnia w przeddzień Światowego Dnia Wolontariatu w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyły się już po raz VII Targi Wolontariatu.

To niezwykłe wydarzenie organizowane przez olkuskie „Stowarzyszenie Dobroczynne Res Sacra Miser” w Olkuszui koordynatora projektu realizacji zadania publicznego „Potrzebujesz mnie więc jestem” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego ma na celu promowanie idei wolontariatu poprzez pokazanie ogromnego zaangażowania, entuzjazmu, determinacji oraz skuteczności wolontariuszy w działaniach, jakie podejmowane są na naszym terenie.

W imieniu organizatorów przybyłych na Targi gości powitała prezes Stowarzyszenia Maria Jędrysik. Współorganizatorem tegorocznej edycji Targów było IV L.O. im. K.K. Baczyńskiego w Olkuszu. W przemówieniu poprzedzającym występ artystyczny młodzieży dyrektor placówki Piotr Grojec podkreślał wielokrotnie, jak wielki kapitał dla działań wolontariackich stanowi młodzież aktywna, świadoma potrzeb i odpowiadająca na nie racją serca, wyraźnym tak dla człowieka potrzebującego, bezinteresownym gestem, słowem i czynem, które potrafią odmienić niejedno ludzie życie. „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – zacytował Jana Zamoyskiego dyrektor Grojec. Potencjał młodzieży zgromadzonej na gali Targów to gwarancja, że sprostają najtrudniejszym wyzwaniom, bo wierzą prawdziwie, że wolontariat ma sens!

Nim młodzież zaprezentowała swój występ, głos zabrała Berenika Baranowska z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie by w imieniu Rady Ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu w Polsce przekazać na ręce koordynator olkuskiego Centrum Wolontariatu Janiny Lenarczyk decyzję o przyznaniu Centrum Wolontariatu w Olkuszu statusu „członka wspierającego Sieć”. To prestiżowe wyróżnienie przyznane zostało jak dotąd tylko trzem lokalnym ośrodkom wolontariatu realizującym założenia standaryzacji Sieci. Tym bardziej cieszymy się, że znaleźliśmy się w tak elitarnym gronie!

Gala Targów Wolontariatu to także okazja do uhonorowania w konkursie Wolontariusz Roku„osób propagujących na co dzień wolontariat i pracujących bezinteresownie dla dobra innych”. Laureatami tej edycji konkursu zostali: w kategorii „najlepszy wolontariusz w mojej organizacji” – Barbara Kiszko związana ze Stowarzyszeniem na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej Wszyscy dla Wszystkich.

W kategorii „najlepszy wolontariusz – uczeń zwyciężyła Aleksandra Banyś uczennica IV klasy Technikum w Zespole Szkół nr 3.

Zwycięzcą ostatniej kategorii „najlepszy wolontariusz – pedagog propagator idei wolontariatu” została Wiesława Syguła nauczyciel dyplomowany w Zespole Szkół nr 3.

Gratulujemy zarówno nagrodzonym, jak i nominowanym do tej prestiżowej nagrody.

Tegoroczny występ artystyczny młodzieży przygotowany przez uczniów IV L.O. to prezentacja filmowa zdominowana refleksją Dezyderaty bardzo mocno wpisująca się w klimat miejsca i czasu. Wypowiadane przez różne osoby ( nie zabrakło wśród nich ks. Stefana Roguli proboszcza - seniora bazyliki mniejszej p.w. Andrzeja Apostoła w Olkuszu) w różnych sytuacjach maksymy – drogowskazy pomagają na nowo odkryć sens rzeczy i zdarzeń, „odnaleźć spokój w ciszy”, „w zgiełku i pomieszaniu życia zachować spokój w duszy” po to, by zrozumieć raz jeszcze, że „przy całej złudności i rozwianych marzeniach jest to piękny świat, jest to piękny świat . . .”Filmowy przekaz wzmocniło wykonanie przez uczniów solowo i w duetach szlagierów polskiej muzyki rozrywkowej bezpośrednio wpisujących się w refleksje o życiu, przemijaniu, zmienności i nieuchronności ludzkiego losu. „Dziwny jest świat” Czesława Niemena, „Do kołyski” grupy Dżem czy „Jaka róża taki cierń” Edyty Gepert a w finale jakże wymownie brzmiące słowa:„Pokonamy fale, jeśli każdy z nas zbuduje brzeg z miłości swej” to kwintesencja prawdy, że serce człowieka otwarte i pełne miłości burzy mury, kruszy skałyby zmieniać świat na lepsze, by w człowieku odnajdować piękno jego duszy.

Ostatnim akordem VII edycji Targów Wolontariatu był recital w wykonaniu Klaudii Kulawik finalistki programu „Mam talent”. Aksamitny, delikatny a jednocześnie mocny i wyrazisty głos przenosi tam, gdzie granice ludzkich możliwości to wymiar tego, co dla jednych jest talentem a dla innych darem Boga.

Po części oficjalnej gali wszyscy udali się na słodki poczęstunek – specjalnie przygotowany na tę okazję tort z napisem „Centrum Wolontariatu w Olkuszu”. Symbol, a jednocześnie podziękowanie dla wolontariuszy – w przeddzień ich Święta – Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Wolontariat nie istniałby gdyby nie Ci, którzy nie boją się niszczycielskich fal – wyzwań ponad miarę, trudów ponad siły, dla których jedyną zapłatą jest uśmiech i zwyczajnie niezwyczajne – DZIĘKUJĘ.
Wszystkim wolontariuszom w przeddzień ich święta życzymy, by sens pracy wolontarystycznej odnajdowali wszędzie tam, gdzie pomocy potrzebuje drugi człowiek.

Do zobaczenia za rok!
Autor: Marta Michoń


KRS
0000171499

NASI PODOPIECZNI

Michałek Kaliś-pomóżmy w walce o zdrowie

Michałek Kaliś-pomóżmy w walce o zdrowie

Czytaj więcej

NAJNOWSZE