Nasi przyjaciele

płatności online

Newsletter


Aktualności

Wstecz
dodane przez: Administrator
04-11-2020

Dobiega końca realizacja projektu dla młodzieżowych liderów

Nasz projekt to możliwość realizacji przez uczniów szkół średnich powiatu olkuskiego autorskich inicjatyw na rzecz lokalnego środowiska. Nim to jednak nastąpi, młodzież podnosi swoje kompetencje liderskie poprzez udział w szeregu szkoleń specjalistycznych. Poniżej krótkie podsumowanie tego, co działo się w projekcie w ciągu ostatniego półrocza!

Szkolenia, czyli czego się nauczyliśmy?

W projekcie zaplanowaliśmy blok szkoleniowy składający się z 5 tematów realizowanych w 48 godzin szkoleniowych. Większość spotkań udało nam się przeprowadzić w trybie stacjonarnym, w tym podczas dwóch wyjazdów, na których towarzyszyły nam rodziny z „Kawiarenki Pod Parasolem”.

Uczniowie „na bieżąco” nabywali kompetencje, które mogli wykorzystywać w swoich inicjatywach. Okazją do poznania się uczestników było pierwsze szkolenie pn.:  „Moja rola w zespole – praca zespołowa, kreatywne rozwiązywanie problemów, rozwiązywanie konfliktów”. Podczas kolejnego spotkania („Źródła finansowania inicjatyw młodzieżowych – podstawy logiki projektowej”) przekuwaliśmy pomysły liderów w konkretne projekty. Każdy zespół przygotował tzw. „fiszkę projektową”.

Wakacje to wspólne spotkanie z rodzicami dzieci niepełnosprawnych podczas szkolenia w Wiśle – było to przede wszystkim okazja do dyskusji o potrzebach różnych grup osób, które zagrożone są wykluczeniem społecznym.

O tym jak skutecznie promować podejmowane inicjatywy liderzy dowiedzieli się podczas warsztatu pn. „Promocja inicjatyw społecznych, w tym z wykorzystaniem mediów społecznościowych”. Zakończeniem cyklu było spotkanie podsumowujące „Ja – lider! Motywowanie innych do działania. Autoprezentacja”. Podczas warsztatu udało się wypracować założenia do zadania, które zostało zgłoszone do 5. Edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego. Nasze zadanie pn.: Mocni w pomocy – wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin z terenu powiatu olkuskiego przeszło już weryfikację formalną.

Zachęcamy też do zapoznania się z materiałem poszkoleniowym, bazującym na doświadczeniach naszych liderów z podjętych działań. Lista wskazówek do realizacji działań: promujących wolontariat, na rzecz dzieci niepełnosprawnych, czy wreszczie na rzecz osób starszych. Do pobrania: tutaj:

 

 Jakie pomysły zostały zrealizowane?

Liderzy z I LO, Ola Kluczewska, Kamil Redel i Mateusz Talik  zgodnie z przesłaniem „wolontariat ma sens” wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich młodych kolegów zorganizowali warsztaty promujące wolontariat wśród uczniów klas „I” swojej szkoły.
Z pomocą przyszli wolontariusze należący do działającego prężnie klubu wolontariackiego. Podzielili się z młodszymi kolegami swoimi przeżyciami, refleksjami
 i obserwacjami z odbytego w wielu akcjach wolontariatu. Jesteśmy pewni, że dzięki temu skutecznie zachęcili nowo przybyłych uczniów do pracy na rzecz innych. Mentorką czuwającą nad liderami jest Pani Beata Szymczyk- Bąchór.

Julia Stach, Patrycja Mączka, Alicja Gałka –  liderki z IV Liceum Ogólnokształcącego, będące pod opieką Pani Agaty Spyry, w ramach swojego projektu, systematycznie udzielały się na rzecz bezdomnych zwierzaków ze schroniska w Bolesławiu. Podczas cotygodniowych wizyt wyprowadzały pieski na spacery.  Pieski zyskały także nowe obroże oraz karmę.To jeszcze nie wszystko. Otóż równolegle na Instagramie trwa akcja zachęcająca do adopcji psa ze Schroniska.

 Liderzy z Zespołu Szkół Nr 1: Klaudia Żurek, Jakub Migza i Julia Parzych – liderka z II Liceum Ogólnokształcącego, wraz z „Kawiarenkowymi” rodzinami stworzyli „autorskie” ścianki manipulacyjne, stanowiące część powstałego ogrodu sensorycznego.  Zachęcili dzieciaki i wspólnie z nimi zasadzili ich pierwsze kwiatowe kompozycje. Mentorką była Pani Sylwia Zawada.

 Kolejna inicjatywa liderów młodzieżowych, tym razem z Zespołu Szkół Nr 3 zorganizowana przez: Wiktorię Malczewską, Dominikę Maroszek, Sebastiana Kalinowskiego przy wsparciu mentorów – Pani Dominiki Natkaniec i Pani Marty Gurgul to „Dzień sportu”.  W wydarzeniu tym udział wzięli podopieczni Stowarzyszenia. Na boisku znajdującym się przy Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny rozgrywano emocjonujące konkurencje sportowe. Każdy z uczestników otrzymał symboliczny upominek.  

 „Piknik za Wasz uśmiech” to myśl przewodnia inicjatywy zorganizowanej przez liderów Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu. Oliwia Karasińska, Kinga Czopek, Krystian Kowalski, Maksymilian Kijak zaangażowali się w pomoc starszym osobom. Dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej przygotowali specjalne, artystyczne widowisko. Było to wprowadzenie do ich codziennego, monotonnego życia promyczka radości, dotarcia poprzez śpiew, zabawę i drobny poczęstunek do ich serc. Jest to także element integracji międzypokoleniowej. Liderzy działali pod okiem Mentorki – Pani Bożeny Nogi.

Spotkania z dziećmi z niepełnosprawności

Każdy z liderów uczestniczył także w cyklu spotkań z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością – pod okiem niezastąpionej Ani Skręt współprowadzili oni treningi umiejętności społecznych.  Odwiedziliśmy w ten sposób kawiarnie, fryzjera, kosmetyczkę, sklep – szczegółową relację z wydarzeń mogliście śledzić na facebooku „Kawiarenki Pod Parasolem”. Takie spotkania to niepowtarzalna okazja do integracji, nauki i zabawy dla wszystkich uczestników.

Wszyscy liderzy, którzy wzięli udział w projekcie otrzymają certyfikat uczestnictwa – okazją do podzielenia się osiągnieciami projektu będą XIII. Targi Wolontariatu, które w tym roku odbędą się w formule on-line w dn. 24.11.2020 r. Szczegóły już wkrótce!

Projekt "Lider młodzieżowy na rzecz lokalnego środowiska. Program kształtowania kompetencji społecznych uczniów olkuskich szkół średnich” został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Na realizację projektu Stowarzyszenie pozyskało ponad 70 tys. złotych dofinansowania.

 


KRS
0000171499

NASI PODOPIECZNI

Michałek Kaliś-pomóżmy w walce o zdrowie

Michałek Kaliś-pomóżmy w walce o zdrowie

Czytaj więcej

NAJNOWSZE